mill cost per ton

Steel Price (USA) | Historical Charts, Forecasts, & News

This comes despite signs of stronger U.S. manufacturing activity prior to the outbreak. Steel traded at USD 571 per metric ton on 13 March, which was 1.2% lower than on the same day in February. Furthermore, the price was down 2.9% on a year-to-date basis and was 19.0% lower than on …

Calculating Timber Prices: A Formula For Sawmills

Jan 23, 2020· Sample Calculation: Say you wish to determine timber prices for red oak on the stump.You call area sawmills and determine the average price for red oak grade lumber is $800 per thousand board feet. You also learn that harvesting cost is $100 per thousand board feet, trucking is $100 per thousand board feet, and milling is $250 per thousand board feet.

Production and Cost in the U.S. Paper and Paperboard Industry

Production and Cost in the U.S. Paper and Paperboard Industry Patrick McCarthy School of Economics and ... including reductions in the number of mills, lower rates of capacity growth, employment cutbacks, and a loss of market share to foreign competitors. ... per hour (1992 dollars) in the paper and allied products industry fell from 1.94% ...

The Digital Mill: Driving Productivity and a Reduced Cost ...

Cost per ton is a critical measure for mills, that if improved can majorly impact mill profitability. A recent World Steel study shows that more than 90% of steel companies operate with excessive costs due reactive operations, maintenance and reliability cultures. In many cases this is due to people not having the right set of information and ...

Pulp and Paper Price Index | RISI

Prices for pulp, recovered paper, paper, packaging, timber, wood products, and nonwovens markets. See how Fastmarkets RISI prices can benefit your business. By tracking and understanding prices in your markets, you will better be able to: Provide a neutral ground for your contracts.

2019 Domestic Mill Prices - letsrecycle.com

The letsrecycle.com guide prices – in £ per tonne – are indicative of prices which may be paid for collection of material by the Domestic Mills (ex-works) or by Exporters or Overseas Mills. We also indicate what a local waste paper merchant might pay or charities receive, usually for smaller ...

Price History - SteelBenchmarker

and 3 USA scrap prices. Of these, here are four benchmark prices for hot-rolled band March 25, 2020: USA –$621 per metric tonne ($563 per net ton), FOB the mill – down $30 from $621 ($576 nt) two weeks ago, up $209 from the recent low of $412 ($374 nt) on Dec. 14, 2015 and up $192 from the low of $429 per tonne ($390 nt) on May 25, 2009.

Ball Mills - Mineral Processing & Metallurgy

Working Principle & Operation. The apparent difference in capacities between grinding mills (listed as being the same size) is due to the fact that there is no uniform method of designating the size of a mill, for example: a 5′ x 5′ Ball Mill has a working diameter of 5′ inside the liners and has 20 per cent more capacity than all other ball mills designated as 5′ x 5′ where the ...

Log Prices in North Idaho and the Inland Northwest - IFM

About Current Log Prices. Our economy, including the lumber market, is on a wild ride right now. How the current economic unpredictability will impact our log market, and the summer logging season, is up in the air. Currently, log prices are holding, but not a lot of …

What is an estimated cost for starting a steel mill? - Quora

Feb 19, 2018· I was part of a team that designed and built of a greenfield steel plant in the mid-1980's. That plant cost $2.5b (not counting land cost), and it would be about $5b if built today. Of course, that was an integrated plant (coke ovens, blast furnac...

How much is your log worth? | Woodworking Network

A log is worth as much as someone is willing to pay. This sounds like a smartass answer, but it isn't. If you don't know where to sell your logs or you can't find someone in your area ...

How Much Can I Make? Hemp Farming Profit Per Acre ...

Aug 07, 2019· The going market for hemp fiber is about $260 per ton, with the average yield being between 2.5 and 3 tons of hemp fiber per acre. Given that the cost of production is comparable to the hemp grain market — $300 to $350 — you're looking at making up to about $480 per acre in profit. The Downside of the Grain and Fiber Market

Texas Prices | Timber Update

*Prices shown are based on per ton stumpage price. Prices are based on an average calculated from a sample of timber buyers across the U.S., and only intended to provide an estimate of trends and current prices. Actual prices may vary.

Cost Per Ton-Mile - Interstate Traveler Company

Class I and II trucking firms have been reporting on their expenses, tons carried, and miles traveled for decades, so a considerable volume of data is already available on which to assess both "Cost per Ton-Mile" and "Cost per Mile" as potential indicators of industry productivity.

Corn PRICE Today | Corn Spot Price Chart | Live Price of ...

Corn has many applications including livestock feed, ethanol, high-fructose corn syrup, corn starch, alcoholic beverages, deodorant, cough drops and more.

flour price per ton, flour price per ton Suppliers and ...

1,468 flour price per ton products are offered for sale by suppliers on Alibaba.com, of which flour mill accounts for 56%, flour accounts for 2%, and packaging bags accounts for 1%. A wide variety of flour price per ton options are available to you, such as wheat, gram, and barley.

5 ton per hour feed pellet mill, 5 ton per hour feed ...

A wide variety of 5 ton per hour feed pellet mill options are available to you, There are 319 suppliers who sells 5 ton per hour feed pellet mill on Alibaba.com, mainly located in Asia. The top countries of supplier is China, from which the percentage of 5 ton per hour feed pellet mill supply is respectively.

Economics of Grinding for Pelleted Feeds - original

in order to maintain the maximum efficiency, lowering the energy cost per ton, and thus insuring the lowest operating cost per ton. Hammermill Operating Costs Consider this Maintenance parts costs are low $0.02 to $0.04 per ton – on corn & easy to grind $0.05 to $0.10 per ton or more – on fine grinding Energy costs are high

MILLING AND RECYCLING - Roadtec

determined. For example, if the cost of aggregate is $10 per ton and the cost of liquid asphalt is $200 per ton, then a mix using 6% liquid asphalt would have a material cost of $21.40 per ton, as shown in Fig. 7. If this material was available from a job at no cost to the producer, and it cost $3.40 per ton to truck it to the plant

Wood Pellet Plant Cost: A Feasibility Study of Wood Pellet ...

Wood Pellet Plant Cost: A Feasibility Study of Wood Pellet Plant. Home > Wood Pellet Plant Cost: ... Take the pulpwood from both hardwood and softwood in Presque Isle as an example, the price is about $35-45 per ton. For a new pellet mill in Presque Isle, the recommend initial wood price would be $45 per ton.

Titanium Price 2020 [Updated Daily] - Metalary

Price History of Titanium Piece of Titanium. There are two ways to figure out the price of this metal. Most of the titanium ore (95% to be exact) is used to create titanium dioxide (TiO 2), which is a white pigment used as an additive or coating.So, one way of determining the price of the metal is to check out how much TiO 2 costs. For 2016, Chemours, the largest TiO 2 producer in the world ...

Market Overview for Corrugated Paper and Boxes

Mill Cost Structure and what drives it? What is a typical mill cost per ton for production of liner and medium? Mill Cost per ton for Liner Production Kraft $328 Recycled $362 Mill Cost per ton for Medium Production $325 Recycled $351 Source: Ralph Young, AICC

FEED MANUFACTURING COSTS AND CAPITAL REQUIREMENTS

each group. The 10-ton models in the 6 to 10 ton group have operating costs about 25 percent less per ton than those of 6 tons. Total costs for this group range from $15.16 to $7.20 a ton. The next group, 10 to 25 tons per hour, has a 42 percent reduction in costs from the low to the high. These per ton costs range from $14.52 down to $5.53.

Cost Per Ton Mile for Four Shipping Modes - Blogger

Cost Per Ton Mile for Four Shipping Modes The graph below was created using Google's chart tools. The vertical bar graph shows the costs per ton mile for shipping freight on four transportation modes – truck, rail, air, and water. The costs per ton mile amounts are computed from US Department of Transportation data for 2002.

Shavings Processing Equipment and Knife Grinder | Salsco ...

1 ton = 2,000 lbs. ÷ 135 = 14.8 cubic yards per ton. If you sell shavings for $10 per cubic yard you will gross $148 per ton of wood. Our 40" mill produces 33 cubic yards of shavings per hour, so you can expect to use approximately 2 tons of wood per hour. If you run the mill 8 hours/day, you will make 264 yards of shavings.

Standing Timber Prices For Loggers

Dec 12, 2019· Your total cost is $100 per thousand board feet. $0.10 x 1,000 = $100 per thousand board feet. Of course, this example uses rough figures. Hopefully, your costs are much less than $100 per thousand board feet. ... If a mill offers to pay you $500 per thousand for red oak grade logs. Start with the $500 and figure in the profit margin you need.

Waste paper - letsrecycle.com

For waste paper price indicators please use the drop down navigation to the right. The letsrecycle.com guide prices – in £ per tonne – are indicative of prices which may be paid for collection of material (known as ex-works) by Domestic Mills or by Exporters or Overseas Mills. We also ...

Pulp & Paper Mill Data and Costs | RISI

Fastmarkets RISI's Mill Intelligence and cost analysis service provides insight into mill operations, cost, profitability and competitive standing for 4,500 assets in the global forest products industry. Our data and analysis cover all major mills producing pulp, paper, packaging paper, tissue and wood products.

Milliron Iron & Metal Scrap Prices - iScrap App

Milliron Iron & Metal Updated scrap metal price list of Non-Ferrous Metals, Ferrous Metals and Electronic Waste. Find local scrap metal pricing at your closest scrap yard.

Current Timber Prices - Timber Update

*Prices shown are based on per ton stumpage price. Prices are based on an average calculated from a sample of timber buyers across the U.S., and only intended to provide an estimate of trends and current prices.

WHOLESALE FEED PRICE LIST - United Suppliers

wholesale feed price list effective week of 04/21/08 price list no. 163 ton ton u.s. farm flock poultry feeds price beef chain price

Feed mill manufacturing and transport costs

Sales costs. As shown in Table 3, sales cost per ton for 1996 also varied inversely with the number of tons sold. Using the data from Table 3 and the previous three years shows that sales cost per ton declined sharply as tons sold increased above the 3,000-4,000 ton range and decreased at a decreasing rate as sales approached 10,000 tons per year.